سفر به آنتالیا با خودرو شخصی به صرفه است یا هواپیما: خرداد 1403

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه و 47 ثانیه
اگر اولین بار است که قصد دارید با خودرو شخصی به سفر آنتالیا بروید حتماً این مقاله را تا انتها بخوانید و بعد در این خصوص تصمیم گیری کنید.
سفر با خودرو و هواپیما هر کدام مزایا و معایب مربوط به خود را دارد. حتی وزن این مزایا و معایب برای افراد مختلف با امکاناتی که دارند متفاوت است و بهتر است روی نسخه مربوط به خودتان تمرکز کنید:

مزایای سفر با خودرو:

- زمان بندی سفر در دستان شماست و چندان محدود و مقید نیستید.
- از مناظر، شهرها و تفرجگاهای بین مسیر می توانید بهره ببرید.
- چنانچه برنامه کنترل شده ای را اجرا کنید، می توانید در چند شهر بین راهی اقامت داشته باشید.
- زمان حضور در آنتالیا، محدودیتی در جابجایی بین مراکز تفریحی و پلاژها نخواهید داشت.

معایب سفر با خودرو شخصی:

- هزینه بنزین در کشور ترکیه در سال 1403 چیزی بین 35 تا 40 لیر برای هر لیتر بنزین یا گازوئیل است که با احتساب مصرف خودروهای ایرانی و مسافت تا مقصدی مثل آنتالیا چیزی در حدو 20 میلیون تومان برای شما خرج بر می دارد. در نظر داشته باشید که بنزینی که از ایران در باک ماشین شما ریخته شده هم لب مرز به همان قیمت ترکیه حساب و مابه التفاوت آن از شما اخذ می شود.
- استهلاک خودروهای ایرانی بالاست و کسی منکر این نیست. حداقل 5 میلیون تومان هزینه برای استهلاک خودروی خود در هزینه ها جا بگذارید.
- اگر بدشانسی بیاورید و خودروی شما خدای ناکرده خراب شود در تعمیر مجدد آن در ترکیه مشکلات قابل توجهی خواهید داشت. این هم از برکات خودکفایی در صنعت خودروست.
- رانندگی در خودروهای غیراستاندارد وطنی، راننده را خسته می کند، مخصوصاً در مسافت های زیاد.
- یک روز را برای اخذ مجوزهای مربوط به خروج از کشور و کاپوتاژ و پلاک بین المللی در تهران در نظر بگیرید. مجموعه این هزینه ها بسته به خودروی شما از 2 میلیون تا 4 میلیون تومان خواهد بود.
- هزینه بیمه خودرو را در کشور ترکیه که لب مرز هم می توانید آنرا انجام دهید در نظر داشته باشید. برای خودروی سواری چیزی در حدود 2 میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت.

معایب سفر با هواپیما:

- زمان بندی در دست شما نیست و تابع ساعت پرواز خود هستید.
- در یک مقصد مشخص امکان بهره مندی از سفر را دارید و طبیعتاً با هزینه های بالای تاکسی در ترکیه، بیشتر تابع سیستم حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس درون شهری و مترو خواهید بود و این بدان معناست که هرجا نمی توانید بروید.
- حجم و وزن محدودتری کالا (به نسبت سفر با خودرو) را می توانید با خود جابجا کنید.
آنتالیا

مزایای سفر با هواپیما:

- نگران خراب شدن خودرو خود نیستید.
- نگران مواجه با شرایط اضطراب آور جدید اعم از مشکلات مسیر و جریمه شدن و ... نیستید.
- به جهت محدود تر بودن زمان سفر، هزینه های کمتری برای اقامت و هتل و ... را در مقایسه با سفر با خودرو شخصی دارید.

کدام بهتر است؟ سفر با خودرو شخصی یا هواپیما

برای یک سفر 7 روزه به آنتالیا برای دو نفر با هواپیما در خرداد 1403 حداقل می بایست چیزی در حدود 50 میلیون تومان هزینه کنید.
با توجه به هزینه های سوخت، بیمه خودرو، کاپوتاژ و ... سفر با خودرو شخصی برای دو نفر صرفه اقتصادی قابل توجه تری نسبت به هواپیما ندارد. در واقع هزینه های مربوط به سوخت، بیمه، کاپوتاژ و ... برای یک سفر ده روزه به آنتالیا چیزی در حدود 30 میلیون تومان خرج بر می دارد. از سوی دیگر حداقل سه بار می بایست در هتل های مسیر هم اقامت داشته باشید که این هم چیزی در حدو 15 میلیون تومان خرج در بر خواهد داشت. جمعاً 45 میلیون تومان. به این هزینه ها، خستگی و ریسک های مسیر را اضافه کنید و از سوی دیگر لذت مناظر و گشت و گذارهای مسیر را هم کم کنید.
اما اگر تعداد نفرات شما بیش از دو نفر است به نظر می رسد وضعیت قدری متفاوت می شود. اینجاست که احتمالاً سفر با خودرو شخصی برای یک سفر 10 روزه چهارنفره، به صورت قابل توجهی به صرفه تر از سفر با هواپیما می شود.
سفر به آنتالیا : توریسم
سفر به آنتالیا با خودرو شخصی به صرفه است یا هواپیما: خرداد 1403
(0)©2003-2024

0.11459 13.48 52