چرا تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه به صرفه تر از ایران است؟

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه و 14 ثانیه
بیراه نیست اگر بگوییم که فقط تحصیل در رشته پزشکی است که ارزش بازگشت سرمایه و زمان سپری شده از زندگی در عرصه تحصیل را در کشرمان دارد. اما تحصیل در این رشته برای بسیاری از علاقه مندان به آن، شدنی نیست. رقابت سنگین با نیم میلیون داوطلب و همچنین دوره سنگین تحصیل باعث شده تا برخی از دانشجویان به فکر گزینه های جایگزین بویژه در کشورهای همسایه باشند. در ادامه این مقاله مقایسه کوتاهی خواهیم داشت از تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه و ایران. با ما همراه باشید.

کنکور:

پذیرش در رشته های پزشکی در ایران و ترکیه اگرچه مکانیزم مشخص و مشابهی دارد اما از جهت شانس پذیرفته شدن به هیچ عنوان قابل مقایسه با هم نیستند. تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه تقریباً یک انتخاب است اما در ایران ترکیبی از تلاش خارج از قاعده، آرزو و شانس.

مدت زمان تحصیل:

تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه 6 سال تمام است اما در ایران حدود 7 سال.

طرح پس از فارغ التحصیلی:

در ایران دو سال پس از فارغ اتحصیلی می بایست در مناطق محروم در قالب طرح به ارائه خدمات پزشکی پرداخت اما در ترکیه چنین چیزی وجود ندارد.

تعهدات پس از فارغ التحصیلی:

در ترکیه هیچ تعهدی پس از فارغ التحصیلی به سیستم آموزشی و نظام پزشکی وجود ندارد و فارغ التحصیل بلافاصله می تواند جذب مراکز بهداشتی شود.

آزمون جامع:

در ترکیه چیزی تحت عنوان آزمون جامع پزشکی وجود ندارد و در نتیجه فارغ التحصیل بدون فشار مضاعف به تحصیل خود می پردازد.
با همه این اوصاف باید در نظر داشت که تحصیل در رشته پزشکی در اکثر مراکز آموزشی ترکیه مورد تایید وزات علوم ایران نیست و قاعدتاً فارغ التحصیلان ایرانی این رشته در ترکیه می بایست در همان ترکیه و یا کشورهایی که مدرک پزشکی ترکیه را می پذیرند مشغول به کار و زندگی شود.
تحصیل پزشکی : آموزش و پرورش
چرا تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه به صرفه تر از ایران است؟
(0)©2003-2024

0.11058 13.43 52