بازیگران مطرحی که مشکلی با بازی در فیلم های سفارشی ندارند

مدت زمان مطالعه: 1 دقیقه و 54 ثانیه
بازیگران مطرحی که مشکلی با بازی در فیلم های سفارشی ندارند در ادبیات سینمایی ایران فیلم سفارشی یا فیلم حکومتی به آن دسته از فیلم‌هایی گفته می‌شود که توسط نهادهای وابسته به حکومت در جهت اشاعه آرمان ها، تشریح اهداف و دستاوردها ساخته یا تأمین مالی می‌شوند. به رغم اینکه فیلم های بسیار خوبی هم در سبد فیلم های سفارشی یافت می شود اما اصطلاحاتی چون «سینمای نفتی»، «سینمای ارگانی»، «فیلم‌های سفارشی» و ترکیبات مشابه همواره در فضای رسانه‌ای پیرامون سینمای ایران، بار منفی داشته و با قرار دادن این ترکیبات در برابر «سینمای مستقل»، وابستگی این دست تولیدات مورد طعنه و کنایه قرار گرفته است. در این مطلب صریحاً منظور از فیلم سفارشی، فیلم های با بن مایه سیاسی یا ایدئولوژیک است چراکه می دانیم محصولات زیادی در ژانرهای مختلف حتی عاشقانه، مستقیماً یا غیرمستقیم از بودجه های دولتی منتفع می شوند که اساساً فاقد بار سیاسی و ایدئولوژیک هستند. به هرحال بازی در چنین فیلم هایی معمولاً باب طبع هر هنرمندی نیست و هر هنرمندی بنا به دلایلی سعی می کند پیشنهادهای مربوط به این پروژه ها را نپذیرد یا به نحوی از زیر بار همکاری با این پروژه ها شانه خالی کند. در ادامه به بازیگران مطرحی اشاره خواهیم کرد که نه تنها با بازی در این فیلم ها مشکلی ندارند بلکه بعضاً مسیر موفقیت خود را از میان این فیلم ها یافته اند.


photo

Javad Ezzati (جواد عزتی)


جواد عزتی، از سن 15 سالگی وارد دنیای تئاتر شد. به گفته خودش، یک روز به‌صورت تصادفی در یک تست بازیگری شرکت می‌کند و در همان‌جا با چند نفر آشنا می‌شود و گروه تئاتری را تشکیل می‌دهند. بعدها معلوم می‌شود که آن تست بازیگری دروغی بوده است، اما همین رویداد بهانه‌ای مناسب بود تا وی وارد دنیای بازیگری شود. گروهی که آقای عزتی و دوستانش تشکیل داده‌اند، به‌صورت کاملاً خودجوش مشغول اجرای تئاترهای خیابانی می‌شوند و بسیار زود به صحنه‌های سالن تئاتر نیز پا می‌گذارند.
او قدرت بازی در تئاتر را از سن 15 سالگی به خود نشان داده است. جواد عزتی از سال‌ها پیش با خانم مه لقا باقری، همچنین بازیگر، ازدواج کرده است.... ادامه ...
photo

Hadi Hejazifar (هادی حجازی فر)


هادی حجازی فر متولد 31 خرداد 1355 در شهرستان خوی، هنرپیشه و کارگردان، فارغ التحصیل کارشناسی نمایش عروسکی از دانشکده ی هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. در دوران دانشجویی با بازی در فیلم سینمایی مزرعه پدری ساخته رسول ملاقلی پور سینما را تجربه کرد. او با بازی در فیلم ایستاده در غبار و در ادامه با ماجرای نیمروز 1 و 2 مسیر شکوفایی را در پیش گرفت. ... ادامه ...
photo

Merila Zarei (مریلا زارعی)


چهره مریلا زارعی برای اولین بار با فیلم "سلام سینما" ساخته محسن مخملباف (1373) بر روی پرده سینما نقش بست. او در سال 1374 در 21 سالگی در سریال «کاراگاه» بازی کرد و برای نخستین بار وارد قاب تلویزیون شد و همین سال تجربه بازی در سینما را با بازی در فیلم سینمایی «پاتک» بدست آورد.
مریلا زارعی با بازی در مجموعه تلویزیونی دبیرستان خضرا به کارگردانی اکبر خواجویی در سال 1375 بین مخاطبان تلویزیون شناخته شد و با مجموعه تلویزیونی هوای تازه (محمد رحمانیان) به شهرت قابل توجهی دست یافت.
بازی در فیلم "دو زن" (تهمینه میلانی، 1377) را می توان به عنوان یکی از شانسهای بزرگ مریلا زارع... ادامه ...
photo

Amir Jadidi (امیر جدیدی)


اولین تجربه بازیگری امیر جدیدی فیلم سینمایی آفریقا به کارگردانی هومن سیدی در سال 1389 بود و پس از آن در فیلم دیگری از هومن سیدی به نام سیزده به ایفای نقش پرداخت. او حالا تبدیل به ستاره ای شده که قادر است نقش هایی از طیف های مختلف را بازی کند.
امیر جدیدی در سال 92 در فیلم پایان خدمت به کارگردانی حمید زرگرنژاد بازی کرد و برای بازی در این فیلم دیپلم افتخار سی و سومین جشنواره فیلم فجر را از آن خود کند. در این فیلم امیر جدیدی توانست در مقابل پارتنری چون سعید راد با قدرت نقش یک جوان سرباز آذری زبان را ایفا کند.
امیر جدیدی در فیلم سیزده ساخته هومن سیدی بازی نمود و نشان داد هومن سیدی انتخاب ... ادامه ...
photo

Mohammad Reza Sharifina (محمدرضا شریفی نیا)


فراگیری تئاتر و بازی در نمایش ها را از اواسط دهه 1350 شروع کرد. همچنین بازی در سینما را از سال 1370 با اوینار کاری از شهرام اسدی آغاز کرد.شریفی نیا برای اولین بار با بازی در نقش بسیار کوتاهی در فیلم پری (داریوش مهرجویی) در سال 1373معرفی شد.
اما قبل از آن و در سال های 1370 تا 1372 مشغول بازی در نقش ولید در مجموعه تلویزیونی امام علی (داود میرباقری) بود که با پخش این مجموعه در سال 1375 مطرح و شناخته شد.
محمدرضا شریفی نیا در سال 1389 در اخراجی ها 3 آخرین قسمت از سه گانه اخراجی ها، به کارگردانی مسعود ده نمکی در نقش حاجی گیرینف رقیب اکبر دباغ در انتخابات ریاست جمهوری ایفای نقش کرد. این فیل... ادامه ...
photo

Hamid Reza Azarang (حمیدرضا آذرنگ)


آذرنگ سال 78 حضور کوتاهی در فیلم نیمه گمشده داشت.
بعد از آن در سال 1380 علاوه بر بازیگری در کارگردانی در نویسندگی تئاتر بسیار فعال شد و آثار بی نظیری را به روی صحنه برد و افتخارات زیادی را بدست آورد.
در سال 1386 با سریال آن سوی دریا این سوی خاک وارد تلویزیون شد دومین کارش در سینما سال 88 با فیلم بیداری رویاها بود.
سال 89 با سریال در مسیر زاینده رود، سپس سریال یلدا حسن میرباقری شناخته شد و در سال 1392 با سریال نمایش خانگی شاهگوش درخشید و به شهرت رسید
او در کنار پژمان جمشیدی در سریال کمدی آفتاب پرست نیز خوش درخشید.... ادامه ...
photo

Pouria Poursorkh (پوریا پورسرخ)


پوریا پورسرخ بعد از شرکت در کلاس های بازیگری محمد حسین لطیفی و آشنایی با او، قرار شد در سال 1384 لطیفی را بعنوان دستیار همراهی کند اما به علت عدم حضور یکی از بازیگران سریال فرار بزرگ به جای وی بازی کرد و اینگونه به عرصه هنر وارد شد.
او در سال 1385 با بازی در سریال وفا به کارگردانی محمدحسین لطیفی به عنوان چهره ای جدید مطرح شد و شهرت فراوانی را در میان مخاطبان تلویزیون به دست‌آورد.
ورود او به عرصه سینما نیز به سال 1384 و بازی در فیلم جنایت و جنحه مربوط می شود اما این فیلم هیچ وقت پخش نشد به این ترتیب اولین تجربه رسمی او فیلم مهمان است.
پوریا پورسرخ در همان سال در فیلم روز سوم حض... ادامه ...
photo

Babak Hamidian (بابک حمیدیان)


حمیدیان بعد از تحصیل در رشته نمایش و گرایش طراحی صحنه در سال 1378 برای اولین بار به کارگرانی آتیلا پسیانی بروی صحنه تئاتر رفت.
اولین حضور بابک حمیدیان در عرصه سینما در فیلم قدمگاه به کارگردانی محمد مهدی عسگرپور و فیلم مزرعه پدری ساخته رسول ملاقلی پور در سال 1382 مربوط می شود.فیلمی که در جشنواره فیلم فجر موفقیت های خوبی را تجربه کرد و راه را برای حضور فعال تر بابک حمیدیان در عرصه سینما محیا کرد. این بازیگر در سالهای بعد حضور پر رنگی را در عرصه سینما تجربه کرد و موفق شد در نقشهای مکمل آثار مهمی از جمله طبل بزرگ زیر پای چپ و بی پولی حضور پیدا کند.
اوج هنر بابک حمیدیان به بازی در فیلم هی... ادامه ...
photo

Farhad Ghaemian (فرهاد قائمیان)


او در سال 1371 ﺍولین تجربه بازیگری حرفهﺍی ﺍش رﺍ با فیلم دمرل شروع کرد و تا کنون در فیلمها وسریالهای زیادی ﺍیفای نقش کرده ﺍست.
پس از آن در فیلمهای سینمایی سکوت کوهستان ، سارای و هیوا به ایفای نقش پرداخت. در سال 1377 در فیلم سینمایی هیوا به کارگردانی سول ملاقلی پور و در کنار جمشید هاشم پور بازی کرد.
پس از آن در سال 1379 به فعالیت در تلویزیون پرداخت و در سمتهای مختلفی همچون بازیگر، تهیه کننده، مدیر تولید و طراح صحنه و لباس به ایفای نقش پرداخت و در سمتهای مختلفی همچون بازیگر، تهیه کننده، مدیر تولید و طراح صحنه و لباس به ایفای نقش پرداخت.
فرهاد قائمیان در سال 1383 با بازی در مجموعه ت... ادامه ...
photo

Amir Norouzi (امیر نوروزی)


اینطور که پیداست مسیر حرفه‌ای او از سال 1382 با ورود به عرصه تئاتر آغاز شد و او با بازی در سریال‌هایی همچون "مردم معمولی" و "روزی روزگاری در مریخ" به شهرت دست یافت. در جایی دیگر آمده است که از سال 1383، امیر نوروزی با پیوستن به کانون میثم، وارد دنیای بازیگری شد و در این زمینه با اجرای تئاتر فعالیت خود را آغاز کرد. پس از گذراندن یک دوره شش ساله از تئاتر با اجراهای متعدد، وی وارد حوزه دانشگاهی شد.
در سال 1399، تجربه‌ای جدید برای او به وقوع پیوست و او با بازی در فیلم سینمایی به نام‌های "مصلحت" با بازی فرهاد قائمیان برای اولین بار به عنوان یک بازیگر حرفه‌ای، جلوی... ادامه ...
photo

Dariush Arjmand (داریوش ارجمند)


داریوش ارجمند بازیگری را از سال 1349 از تئاتر شروع کرد. بر اساس صحبت های این هنرمند، ابتدا مشوق او در این کار مادرش بود که خود یک نوازنده حیرت انگیز تار بود و تا آخرین روزی که کار تئاتر می کرد، برایش هر شب یک جایزه می گرفت.
آقای اقبال معلم دبیرستان و دکتر علی شریعتی استاد دانشگاه نیز از مشوقین دیگر او در راه هنر بودند.
داریوش ارجمند سینمای آزاد مشهد را با همراهی علاقمندان این رشته تاسیس کرد و به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد و به جز بازی و کارگردانی تئاتر، شروع به ساخت فیلم های کوتاه نمود.او در سال 1362 وقتی 39 ساله بود فیلم 90 دقیقه ای ساخت که نویسندگی آن نیز برعهده خودش بود.
ادامه ...
photo

Daruish Farhang (داریوش فرهنگ)


او فعالیت در تئاتر را از سال 1345 آغاز کرد و در سال 1347 گروه تئاتر پیاده را بنیان گذاشت. نخستین فعالیت سینمایی او با بازی در فیلم کوتاه سلندر (واروژ کریم مسیحی) در سال 1359 بود. پس از آن با فیلم نامه نویسی و کارگردانی فیلم 65 دقیقه ای رسول پسر ابوالقاسم، فعالیت حرفه ای خود را در سینما آغاز کرد.
فرهنگ در بخش های دیگر صنعت سینما همچون طراحی صحنه و لباس، طراحی تیتراژ، تهیه کنندگی نیز فعالیت داشته است.
نخستین ساخته تلویزیونی او، مجموعه سلطان و شبان نام داشت که پخش آن در سال های آغازین دهه 61 خورشیدی با استقبال زیادی روبرو شد.... ادامه ...
فیلم سفارشی فیلم حکومتی : سینما و تلویزیون
بازیگران مطرحی که مشکلی با بازی در فیلم های سفارشی ندارند
(0)©2003-2024

0.09027 13.63 52