راه حل های ساده برای تمیز و خوشبو نگه داشتن فرش

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه و 59 ثانیه
فرش یک کفپوش نساجی است که معمولاً از یک لایه بالایی از توده متصل به پشتی تشکیل شده است. توده به طور سنتی از پشم ساخته می شد، اما از قرن بیستم الیاف مصنوعی مانند پلی پروپیلن، نایلون یا پلی استر اغلب استفاده می شد، زیرا این الیاف ارزان تر از پشم هستند. توده معمولاً از تافت های پیچ خورده تشکیل شده است که معمولاً برای حفظ ساختار خود تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند.اصطلاح فرش اغلب در زمینه ای مشابه با اصطلاح فرش استفاده می شود، اما فرش ها معمولاً کوچکتر از یک اتاق هستند و به زمین متصل نیستند. فرش یکی از وسایل منزل است که تاثیر زیادی در نمای دکوراسیون دارد، علاوه بر این زمانی که دارای بوی نامطبوعی باشد نشان دهنده رشد قارچ و کپک ها در آن می باشد، که تجمع این قارچ ها باعث ایجاد بیماری هایی مانند اسهال و استفراغ خواهد شد
و این مورد برای افرادی با ریه حساس یا کودکان نوپا ضرر داشته و سلامتی آن ها به خطر می‌افتد، بنابراین همه افراد سعی بر این دارند که با انجام راه حل های گوناگون باعث تمیزی و خوشبو نگهداشتن فرش شوند، روش‌های مختلفی برای تمیز نگه داشتن فرش وجود دارد که در صورت رعایت این موارد عمر فرش افزوده شده و همیشه محیط منزل زیبایی خاص دارد و باعث آرامش افراد می‌شود.از این راه کارها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱جارو کشیدن منزل به صورت مرتب و اصولی

یکی از کارهایی که تقریبا همه افراد برای حفظ تمیزی فرش انجام می دهند، استفاده از جارو برقی برای تمیز کردن فرش می باشد، که بهتر است برای تمیز شدن و براق شدن فرش سه بار در هفته از جارو برقی استفاده شود،
اما شیوه جارو کشیدن باید به گونه‌ای باشد که یک بار در جهت خواب فرش و یک بار خلاف جهت آن کشیده شود تا تمامی گرد و غبار از فرش خارج شده و توسط جاروبرقی جمع شود، زیرا قدرت جاروبرقی در کشیدن گرد و خاک های جمع شده در عمق فرش بسیار بالا می باشد و باعث افزایش سلامت فرش می شود.

۲تمیز نگه داشتن کیسه و فیلتر جاروبرقی

کیسه و فیلترهای هوای جاروبرقی بعد از مدتی گرد و غبار را جذب خود کرده و باعث کاهش عملکرد جاروبرقی می شود و کاهش عملکرد آن باعث می شود، گرد و غبار به خوبی جمع‌آوری نشده و کارایی لازم را نداشته باشد،
بنابراین برای افزایش عملکرد جاروبرقی و تمیز شدن فرش ها بهتر است هر چند وقت یکبار کیسه جاروبرقی شستشو داده شود و در صورتی که قابلیت شستشو ندارد، کیسه را تعویض نمایید، همچنین فیلترهای جاروبرقی نیز باید تعویض گردد،
انجام این کار ها علاوه بر تمیزی بیشتر فرش، باعث افزایش عمر جاروبرقی نیز می شود، در هنگام جارو زدن به یاد داشته باشید که جاهای پر رفت و آمد نیاز به جارو کشیدن بیشتری دارد و بهتر است این نواحی با دقت هر چه تمام جارو کشیده شود.جهت از بین بردن بوی بد فرش می توانید از قالیشویی معتبر خدمات بگیرید.

۳استفاده از رو فرشی

یکی از راهکارها برای حفظ تمیزی فرش به خصوص در منازلی که رفت و آمد زیادی دارد یا کودکان بیشتر در آن بازی می کنند، استفاده از روفرشی می باشد، گاهی ممکن است فرش زمینه روشن داشته باشد و استفاده از رو فرشی باعث می شود دیرتر کثیف شود،
بنابراین می توانید از روفرشی هایی که دارای طرح های زیبایی می باشند بر روی فرش استفاده کنید و همچنین در صورتی که مبلمان بر روی فرش قرار می گیرد، برای حفاظت فرش از پایه های مبلمان بهتر است، از محافظ های مخصوص استفاده کنید تا باعث خرابی بافت فرش نشود.

۴استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین تاثیر زیادی در تمیزی و خوشبو شدن فرش دارد، برای این منظور قبل از اینکه فرش را جارو بکشید، بهتر است مقداری جوش شیرین بر روی فرش بپاشید و اجازه دهید دهید چند ساعت بر روی آن باقی بماند و سپس تمام سطح فرش را به دقت جارو برقی جارو بکشید، خواهید دید که فرش براق و خوشبو می شود.

۵شستشوی کامل فرش

شستشوی فرش باعث می‌شود، هر نوع آلودگی از آن خارج شده و استفاده از شوینده ها باعث ایجاد بوی خوش در فرش می‌شود، بنابراین حداقل سالی یک بار فرش را شستشو دهید و بهتر است شستشوی آن را به قالیشویی های معتبر بسپارید تا در هنگام شستشوی آن، فرش آسیب نبیند و به صورت کامل هرگونه آلودگی از سطح آن زدوده شود.
و راهکار های دیگر برای تمیزی فرش، بین فاصله‌ای که شستشوی فرش انجام می گیرد می باشد. ‏گاهی افراد شستشوی فرش را در منزل انجام می دهند و به دلیل این که مکان مناسبی برای خشک کردن فرش وجود ندارد،
 رطوبت در فرش باقی مانده و باعث ایجاد بوی نامطبوع در آن می شود، اما قالیشویی ها دارای فضای مناسب برای خشک کردن فرش می باشند، که هیچ گونه رطوبتی درون آن باقی نمانده و باعث ایجاد بوی نامطبوع در آن نخواهد شد.

۶در صورت ایجاد لکه بر روی فرش بلافاصله آن را پاک کنید

فرش یکی از وسایلی است که در معرض ایجاد لکه های مختلف می باشد و در صورتی که این لکه ها بر روی فرش ماندگار شود، باعث ایجاد بوی نامطبوع در فرش شده و از زیبایی ظاهر آن کاسته و باعث جذب آلودگی های بیشتر خواهد شد،
بنابراین در صورتی که لکه های مانند لکه چربی، مواد غذایی، خمیر بر روی فرش ایجادشد،سریعا لکه را برطرف نمایید تا باعث ایجاد بوی نامطبوع در فرش نشده و همچنین باعث می شود که فرش ظاهر تمیزی داشته باشد بدین منظور از چگونگی پاک کردن هر لکه با مواد مخصوص، اطلاعاتی به دست آورید تا موادی که برای پاک کردن لکه استفاده می کنید، به خوبی لکه را پاک کند و باعث ایجاد آسیب بیشتری بر فرش نشود.

۷در هنگام راه رفتن بر روی فرش، از کفش استفاده نکنید

با کفش راه رفتن روی فرش باعث افزایش آلودگی های فرش شده و همچنین باعث می شود فشار زیادی به بافت فرش وارد شده و موجب آسیب دیدن بافت فرش می‌شود، بنابراین بر روی فرش با کفش راه نروید و در ورودی منزل دمپایی قرار دهید تا در صورتی که مهمان به منزل شما می آید، از دمپایی ها استفاده کند و با کفش بر روی فرش ها راه نرود، این مسئله را به کودکانتان نیز آموزش دهید.
۸اطلاعاتی در مورد روش پاک کردن لکه های مختلف داشته باشید و همیشه موادی که برای پاک کردن فرش لازم می باشد، در دسترس داشته باشید
همان‌گونه که در بالا ذکر کردیم یکی از روش های تمیز نگه داشتن فرش شستشوی آن می باشد اما گاهی بعد از شستشوی فرش، بوی نامطبوعی در آن ایجاد می شود.

راهکارهای از بین بردن بوی بد در فرش

۱- فرش را در زیر آفتاب کنید

یکی از بهترین راه حل ها برای از بین بردن بوی نامطبوع در فرش پهن کردن آن در زیر نور آفتاب می باشد تا بوی بد به صورت کامل از بین برود و نم آن گرفته شود، زیرا دلیل بوی نامطبوع در فرش باقی ماندن نم در آن می باشد و بهتر است فرش به مدت دو روز در زیر نور آفتاب بماند، تا کاملا خشک شود و اثری از بو در آن باقی نماند.

۲- استفاده از بوراکس

یکی از مواد قلیایی که تاثیر بسزایی در از بین بردن بوی بد فرش دارد، بوراکس می باشد که این ماده باید در قسمت‌هایی از فرش که دارای نم می باشد پاشیده شده و کاملاً آن را پوشش دهد و به مدت ۳۰ دقیقه به آن زمان دهید تا کاملاً بو از بین برود، سپس با استفاده از جاروبرقی آن را کاملاً تمیز نمایید، تا این ماده در لابلای فرش باقی نماند، استفاده از بوراکس خطری برای سلامتی افراد ندارد و می توانید به راحتی آن را از فروشگاه ها تهیه نمایید.

۳- استفاده از ترکیب جوش شیرین و اسطوخودوس

برای از بین بردن بوی بد فرش، می توانید از ترکیب جوش شیرین و اسطوخودوس استفاده کنید، که تاثیر بسزایی در از بین بردن بوهای مختلف از فرش دارد، به منظور ایجاد بوی بهتر در اسطوخودوس، ابتدا آن را کاملا له کنید و سپس با جوش شیرین ترکیب کرده و بر روی فرش بپاشید و اجازه دهید چند ساعت بر روی فرش باقی بماند،
البته چنانچه فرش نم دار باشد، به مدت زمان بیشتری نیاز می باشد تا کاملا نم جذب جوش شیرین شود، بعد از مدتی فرش را با جارو برقی کاملاً تمیز نمایید، مشاهده خواهید کرد که با انجام این کار فرش کاملا خشک و خوشبو شده است.

۴- قرار دادن فرش در معرض باد

چنانچه مکان مناسبی برای پهن کردن فرش در معرض آفتاب وجود ندارد، می توان فرش را در معرض باد مستقیم قرار دهید، تا کاملا خشک شود و آن از بین برود برای این کار می توانید، فرش را در نزدیکی پنجره قرار داد، به گونه‌ای که باد مستقیماً با فرش در ارتباط باشد، با خشک شدن فرش بوی نامطبوع نیز کاملاً از بین خواهد رفت.
  

سایر دلایل ایجاد بوی نامطبوع در فرش و راهکارهای

۱- ایجاد بوی نامطبوع در فرش به دلیل ادرار بچه

یکی از دلایل ایجاد بوی نامطبوع در فرش ادرار بچه می باشد، که برای رفع آن می توانید از جوش شیرین و آرد ذرت استفاده کنید و این مواد را به مدت یک شبانه روز بر روی ناحیه موردنظر بپاشید و سپس با جاروبرقی کاملا تمیز نمایید، چنانچه بوی  فرش شدید می باشد،
می توانید این ترکیب را به صورت خمیر درآورده و بر روی ناحیه موردنظر بمالید و با استفاده از برس روی آن بکشید، سپس بعد از یک شبانه روز، آن را با استفاده از جاروبرقی کاملا تمیز کنید، برای از بین بردن بوی ادار، می توانید از سرکه نیز استفاده کنید و آن را با اسپری بر روی محل مورد نظر بپاشید و سپس با یک پارچه کاملاً تمیز نمایید.

۲- بوی نامطبوع به دلیل ادرار حیوانات خانگی

یکی از معضلات نگهداری حیوانات خانگی ادرار آن ها می باشد که بوی بسیار بدی دارد و در صورتی که ماندگار شود، بسیار ناراحت کننده می باشد، بنابراین هرچه زودتر باید برای رفع آن اقدام شود، برای رفع بوی نامطبوع می توانید به روش زیر عمل کنید
۱- ابتدا با قرار دادن پارچه یا حوله بر روی محل مورد نظر، پارچه را فشار دهید تا ادرار جذب پارچه شود.
 ۲- سپس به نسبت مساوی آب و سرکه را با هم مخلوط کرده و این ترکیب را بر روی محل مورد نظر بریزید و مجددا با حوله یا پارچه محلول را خشک کنید، این کار باعث می‌شود تا هیچ گونه لکه بر روی فرش باقی نماند.
۳- در مرحله بعدی مقداری جوش شیرین بر روی محل مورد نظر بپاشید و حدود یک قاشق چای خوری ماده شوینده را با یک چهارم پروکسید هیدروژن ترکیب کرده و بر روی فرش بریزید و سپس با استفاده از برس، بر روی محل مورد نظر بکشید، تا جوش شیرین در ماده کاملا حل شود و اجازه دهید این ناحیه کاملا خشک شود و بعد از خشک شدن فرش را کاملاً جارو نمایید.

کلام آخر

دلایل مختلفی باعث آلودگی فرش و ایجاد بوی بد در آن می شود و در صورتی که این موضوع برای شما نگران کننده می باشد، بهتر است با انجام بهترین راهکار به رفع آن بپردازید و برای انتخاب  راهکار بهتر، ابتدا دلیل ایجاد بوی نامطبوع در فرش را پیدا کرده و سپس به رفع آن بپردازید،
در صورتی که علت بوی نامطبوع فرش مشخص شود، راحت‌تر می‌توان به رفع آن پرداخت. اما در صورتی که با استفاده از راهکارهای خانگی باز هم فرش شما تمیز و خوشبو نیست، می توانید از قالیشویی ها کمک بگیرید.
 

فرش قالی شستشو بو گرفتن پاکسازی فرش : فرهنگ و هنر
راه حل های ساده برای تمیز و خوشبو نگه داشتن فرش
(0)©2003-2024

0.09825 13.85 52