«کاک شوان» فیلم «غریب» کیست؟

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه و 16 ثانیه
«کاک شوان» فیلم «غریب» کیست؟ ایفای نقش منفی عالی «کاک شوان» یا همان «محمد مایی» از فرماندهان کومله توسط مهران احمدی در فیلم «غریب» ما را متقاعد کرد تا گذری بر زندگی این شخصیت پرقدرت و البته بدنام تاریخ ایران داشته باشیم. با ما همراه باشید.
در پاییز سال ۱۳۴۲ جمعی از دانشجویان کُرد که تازه با مسائل سیاسی و ادبیات چپ و کمونیستی آشنا شده بودند ، در تهران دور هم جمع شدند و تشکیلاتی را بنیان نهادند که بعدها کومهله نام گرفت.
بنیانگذاران کومهله ۱۱ نفر بودند که عبارتند از: فؤاد مصطفی سلطانی، محمدحسین کریمی، عبدالله مهتدی، مصلح شیخ‌الاسلامی، ساعد وطن‌دوست، شعیب زکریایی، فاتح شیخ‌الاسلامی، یدالله بیگلری، حسین مرادبیگی، ایرج فرزاد، محسن رحیمی.
کومه‌له جزو اولین جریانات چپ و کمونیستی بود که از همان ابتدای روی کار آمدن جمهوری اسلامی، علیه نظام مستقر و کردهای حامی نظام، دست به اسلحه برد.
در سال ۲۰۰۰ میلادی، پس از مدتها کشمکش درونی، آن دسته از اعضا و رهبران کومله که اعتقاد داشتند کمونیسم مانع رسیدن آنها به سهیم شدن در قدرت در آینده کردستان ایران است، به رهبری عبدالله مهتدی و عمر ایلخانی زاده، انشعاب کردند و سازمان زحمتکشان کردستان ایران را بنیانگذاری کردند.
در جریان اعتراضات 1401 ایران، عبدالله مهتدی در کنار سایر اعضای اپوزیسیون در ائتلافی بر علیه جمهوری اسلامی حضور یافت که موجب ایجاد جنجال و اعتراض بسیاری از هوادارن اپوزیسون شد.

فعالیت های کومله

از جمله فعالیت‌های برجسته کومهله در عرصه نظامی علیه جمهوری اسلامی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
سازماندهی و رهبری جنگ خونین نوروز ۱۳۵۸سنندج که به رهبری کادرهای شناخته شده کومهله نظیر صدیق کمانگر و ایوب نبوی و فرماندهی فرمانده مشهور کومهله، محمد مایی (کاک شوان) انجام شد.
حمله به لشکر زرهی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جاده بانه-سردشت به فرماندهی سپهبد صیاد شیرازی
مسلح کردن زنان و شرکت دادن آنها در جنگهای پارتیزانی و کارهای سیاسی در سال ۱۳۶۱ که بدین ترتیب کومهله به اولین جریان سیاسی تبدیل شد که تا آن زمان در سطح خاورمیانه به صورت رسمی زنان را وارد عرصه فعالیت نظامی کرد.

محمد مایی «کاک شوان»

او متولد سال 1326 در بانه می باشد. برخی منابع تاکید دارند که او در دوران جوانی پدر خود را به قتل رسانده است اما این موضوع قابل صحت سنجی و تأیید نیست. در تاریخ 26 شهریور 1359 در افراسیاب (سنندج) بر اصابت راکت هلیکوپتر کشته می شود. در مورد تاریخ دقیق مرگ او نیز اختلاف نظر وجود دارد. بسیاری از منابع زمان مرگ او را در سال 1360 می دانند. در فیلم غریب کشته شدن کاک شوان به شکلی دیگر به تصویر کشیده شده است «شلیک شدن یک گلوله با اسلحه کمری به چشم او» که نویسنده و تهیه کننده فیلم «غریب» در این باره به این شکل توضیح می دهد: جبر درام است که تو شخصیت منفی روبه رو را دراماتیزه می کنی تا اهمیت محمد بروجردی هویدا شود. درست است که کاک شوان یک شخصیت واقعی است، اما از بعضی از شخصیت های دیگر مانند کال کال و دو تن دیگر به او اضافه شده است. سرنوشت محمد مایی واقعی متفاوت است. من به جهت نیاز درامم که در ابتدای فیلم هم اشاره می کنم اتفاقی که برای محمد مایی در سال 60 افتاده را به سال 59 آوردم. در واقع کاک شوان به شکلی نهادینه آن جریان مقابل است و ترکیبی از کومله و دموکرات و چریک های فدایی و بعدتر مجاهدین خلق.
کاک شوان مهران احمدی کومله فیلم غریب محمد مایی : سیاست
«کاک شوان» فیلم «غریب» کیست؟
(0)©2003-2024

0.10371 13.46 52