غول پیکرترین دوربین نجومی جهان در حاشیه صحرای آتاکاما شیلی نصب می شود

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه و 57 ثانیه
برای این دوربین غول پیکر که گفته می شود ۳ تن وزن دارد، مأموریتی بلندپروازانه با هدف انجام یک کاوش و تحقیق کم سابقه ی ده ساله تعریف شده است.
قطعات مورد نیاز برای مونتاژ دوربین تازه رصدخانه ی «وِرا سی-روبین» که مضاف بر این دوربینِ بزرگ ، یک تلسکوپ زمینی را هم در بر می گیرد، به وسیله چندین وسیله ی نقلیه تا قله «سرو پاچون» در منطقه ای مشرف به صحرای آتاکاما، واقع در حدود ۵۶۵ کیلومتری شمال سانتیاگو، انتقال داده شده است.
استوارت کوردِر، رئیس ارشد بخش علوم انجمن دانشگاه ی «آورا» و معاون مدیر مرکز «NOIRLab» که این تلسکوپ را اداره خواهد کرد، گفت: «اکنون همه ی تجهیزات مورد نیاز روی قله جای گرفته و امیدواریم که اواخر سال جاری شاهد نهایی شدن عملیات نصب و راه اندازی باشیم.»
مطابق وبسایت این مرکز، رصدخانه ی روبین از یک سیستم پیچیده و یکپارچه ایجاد شده که مجهز به یک تلسکوپ زمینی با میدان دید گسترده ی هشت متری و یک سیستم پردازش داده ی خودکار است.
بدین ترتیب؛ این رصدخانه برای تکمیل و ارتقاء ماموریت اخترشناسی با نور مرئی، پس از این به بزرگترین دوربین نجومی غول پیکر جهان هم مجهز می شود.
این تلسکوپ مشخص شده است هر شب حدود ۲۰ ترابایت داده تولید کند و کاوش ده ساله آن زمینه ایجاد یک پایگاه داده اخترشناسی به میزان ۱۵ پتابایت را فراهم خواهد کرد.
نیت این کاوش، درک ماهیت انرژی و ماده تاریک در جهان عنوان شده که تنها بخش کوچکی از آن تا به امروز شناخته می شود.
مطالعه ی بررسی احتمال برخورد زمین با سیارک ها، ستاره ها و سیاره های نزدیک به خورشید از جمله اهداف دیگر این پروژه عنوان شده است.
رئیس ارشد بخش علوم انجمن دانشگاه های آورا می گوید: «این یک لحظه ی واقعاً الهام بخش است که می توانید بگویید ما شروع کرده ایم. ما در آستانه ی آغاز یک پروژه ی ده ساله هستیم که امیدواریم پاسخ گوی سوالاتی درباره ی … زمان شکل گیری و تکامل جهان … و اینکه در آینده چگونه به این روند ادامه خواهد داد، باشیم.»
وی اضافه کرد ممکن است نتیجه ی این کاوش ها چیزی بسیار فراتر از آنچه که فعلاً می دانیم، نباشد اما به ما کمک خواهد کرد تا درک خود از جهان هستی را اصلاح و تکمیل کنیم.
انجمن دانشگاهی «آورا» کنسرسیومی متشکل از ۴۷ مؤسسه ی آمریکایی و سه شعبه بین المللی دیگر وابسته به آنها است که داد ه های رصدخانه های نجومی برای «بنیاد ملی علوم» و «ناسا» استخراج می کند.
این کنسرسیوم مضاف بر این اداره مرکز NOIRLab را که مشخص شده است رصدخانه «وِرا سی-روبین» در صحرای شمال شیلی را تحت مدیریت خود قرار دهد هم بر عهده دارد.
شیلی به لطف آسمان صاف صحرای آتاکاما که از آن به عنوان خشک ترین بیابان روی زمین نام می مارک، میزبان بخش عمده ای از سرمایه گذاری های جهانی در علم نجوم است.

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه و 57 ثانیه
دسته : نجوم

قیمت (دلار)تفییرعنوان
0.41709525.49%Onomy Protocol
0.751167-0.001%XSGD
4.61-4.18%BarnBridge
0.180576-6.26%Carrieverse
3.26-1.18%FC Barcelona Fan Token


©2003-2024

0.11752 20.3 48