خالق ماندگارترین عکس فضایی درگذشت

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه و 34 ثانیه
خبرگزاری ایسنا: «ویلیام آندرس» فضانورد بازنشسته ناسا که در ماموریت آپولو ۸ عکس معروف «طلوع زمین» را به ثبت رساند، در ۹۰ سالگی در یک سانحه هوایی کشته شد.
ویلیام آندرس (William Anders) فضانورد بازنشسته ناسا و یکی از نخستین انسان هایی که به دور کره ماه چرخید و عکس معروف طلوع زمین (Earthrise) را در طول ماموریت «آپولو ۸» در سال ۱۹۶۸ ثبت کرد، روز گذشته در ۹۰ سالگی در سقوط یک هواپیمای کوچک در ایالت واشنگتن جان باخت.
«بیل نلسون» رئیس ناسا با انتشار پستی از تصویر نمادین زمین در حال طلوع بر فراز افق ماه، به آندرس ادای احترام کرد و گفت که این خلبان سابق نیروی هوایی آمریکا یکی از پرمعنی ترین هدایایی را که هر فضانورد می تواند به بشریت تقدیم کند، اهدا کرد.
موزه میراث پرواز در نزدیکی برلینگتون واشنگتن که آندرس یکی از بنیان گذاران آن بود، تایید کرد که ویلیام آندرس در یک سانحه هوایی کشته شده است.
رسانه سیاتل تایمز به نقل از پسرش گِرِگ (Greg) گزارش داد که آندرس به تنهایی در حال هدایت آن هواپیما بوده که در سواحل جزیره جونز، بخشی از مجمع الجزایر سن خوان در شمال سیاتل سقوط کرده است.
سوابق حرفه ای 
ویلیام آندرس دانش آموخته آکادمی نیروی دریایی ایالات متحده و خلبان نیروی هوایی این کشور، در سال ۱۹۶۳ به عنوان عضوی از گروه سوم فضانوردان به ناسا پیوست. او سرانجام در تاریخ ۲۱ دسامبر ۱۹۶۸ به فضا رفت، زمانی که ماموریت «آپولو ۸» در نخستین مأموریت خدمه برای ترک مدار زمین و سفر ۳۸۶ هزار کیلومتری به ماه از زمین بلند شد.
آندرس در کنار فرانک بورمن فرمانده آن ماموریت و جیمز لاول که با بورمن در ماموریت جمینای ۷(Gemini ۷) در سال ۱۹۶۵ پرواز کرده بود و بعداً فرماندهی ماموریت «آپولو ۱۳» را برعهده گرفت، به بیان بهتر یک تازه کار بود.
ماموریت «آپولو ۸» که در ابتدا برای سال ۱۹۶۹ برنامه ریزی شده بود، به علت نگرانی از اینکه روس ها برنامه های خود را برای سفر به مدار ماه تا پایان سال ۱۹۶۸ سرعت می بخشند، به جلو کشیده شد. این تعجیل به خدمه تنها چند ماه فرصت داد تا برای این ماموریت تاریخی اما بسیار پرخطر آموزش ببینند.
این فضاپیما با موشک ساترن۵ (Saturn V) به فضا پرتاب شد، موشک بزرگی که قبلاً هرگز در پرواز سرنشین داری استفاده نشده بود و فقط دو بار آزمایش شده بود. ساترن۵ وظیفه داشت ورود و خروج ایمنی از مدار ماه داشته باشد. شکست در این ماموریت به معنای برخورد فضاپیما با سطح ماه یا گیر افتادن آن در مدار ماه برای همیشه بود.
خالق ماندگارترین عکس فضایی درگذشت
رصد زمین از ماه
آندرس ۴۰ سال بعد در مرور خاطرات این ماموریت اذعان کرد که اگرچه از موفقیت این ماموریت اطمینان قلبی داشت، اما واقعیت این بود که ۳۳درصد احتمال داشت که دیگر هرگز به زمین بازنگردند.
هنگامی که «آپولو ۸» در شب کریسمس به ماه رسید و در ۱۰ گردش خود در به دور ماه، سراسر جهان و بیش از یک میلیارد مخاطب تلویزیونی را با مخابره نخستین تصاویر از سطح ماه مجذوب کرد، آن دلهره به پیروزی بزرگی بدل شد.
آندرس در سمپوزیومی در سال ۲۰۰۹ گفت: «بخش مهمی از این ماموریت، عکاسی از ماه بود، اما بعد از گردش سوم، ماه برایمان خسته کننده شده بود، چراکه چیزی جز حفره های متعدد روی سطح آن وجود نداشت. سرانجام هنگامی که زمین شروع به بالا آمدن از افق ماه کرد، تمرکز فضانوردان به طور ناگهانی به آن تغییر کرد. آندرس در سال ۲۰۱۵ به مجله فوربس گفت: من، لاول و بورمن ناگهان گفتیم «به آن نگاه کن». سیاره زیبا، رنگارنگ و زیبای ما از افق زشت ماه بیرون می آمد».
آندرس سرانجام با بهره گرفتن از یک لنز بلند و فیلم رنگی، عکسی را گرفت که اکنون تحت نام «طلوع زمین»(Earthrise) شناخته می شود. این تصویر که به وضوح زیبایی زمین را در وسعت فضا به تصویر می کشد، یکی از تاثیرگذارترین عکس های تاریخ به حساب می آید که در مقیاس گسترده ای به الهام بخشیدن به جنبش زیست محیطی نسبت داده می شود.
این سه فضانورد سه روز بعد در اقیانوس آرام به عنوان قهرمانان ملی مورد استقبال قرار گرفتند و به عنوان «مردان سال» مجله تایم هم انتخاب شدند.
ماموریت آنها راه را برای نخستین فرود روی ماه توسط ماموریت «آپولو ۱۱» که هفت ماه بعد انجام شد، هموار کرد و پیروزی ایالات متحده را در مسابقه فضایی در دوران جنگ سرد با شوروی تضمین کرد. همچنین به علت بالا بردن روحیه ملی آمریکایی ها در پایان یکی از آسیب زاترین سال های این کشور که در آن آمریکایی ها از جنگ در ویتنام و شورش ها و ترورها در داخل کشور به ستوه آمده بودند، تحسین شد.
خالق ماندگارترین عکس فضایی درگذشت
زندگی نامه ویلیام آندرس
ویلیام آلیسون آندرس در ۱۷ اکتبر ۱۹۳۳ در هنگ کنگ که در آن زمان تحت سلطه بریتانیا بود، به دنیا آمد. خانواده اش مدت کوتاهی پس از تولدش به آناپولیس مریلند نقل مکان کردند، اما بعداً به چین بازگشتند، جایی که آندرس پس از حمله ژاپنی ها به نانکینگ به همراه مادرش به فیلیپین گریخت.
او مدرک مهندسی برق را از آکادمی نیروی دریایی در آناپولیس دریافت کرد و در اسکادران های رهگیر نیروی هوایی که چالش های دفاع هوایی ایالات متحده در شوروی را رصد می کردند، خدمت کرد.
وی پس از ماموریت «آپولو ۸»  هرگز به فضا نرفت و در شورای ملی هوانوردی و فضایی خدمت کرد. او در سال ۱۹۷۵ توسط رئیس جمهور جرالد فورد به عنوان نخستین رئیس کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای و بعد به عنوان سفیر در نروژ منصوب شد.
او همچنین سمت های مختلف شرکتی را در شرکت های جنرال الکتریک و تکسترون پیش از خدمت به عنوان رئیس و مدیر اجرایی شرکت جنرال داینامیک در اوایل دهه ۱۹۹۰ داشت.
آندرس در سال های آخر عمرش هم سرپرستی یک گروه بشردوستانه برای آموزش و محیط زیست را بر عهده داشت.
او و همسرش والری که در سال ۱۹۵۵ با هم ازدواج کرده بودند، شش فرزند دارند.
در دهه های پس از ماموریت «آپولو ۸» آندرس و لاول که اکنون ۹۶ سال دارد و بورمن که سال گذشته در سن ۹۵ سالگی درگذشت، هر ساله در جشن های سالگرد این مأموریت شرکت می کردند.
آندرس در سالیان اخیر که بحث در مورد ارسال فضانوردان به ماه و حتی به مریخ بالا گرفته است، ابراز امیدواری کرده بود و گفته بود: «زمانی که ما درنهایت نحوه سفر به مریخ را بفهمیم، می توانیم این کار را انجام دهیم، نه به عنوان اینکه آمریکا، چین یا هر کشور دیگری را شکست می دهد یا چیزهای احمقانه ای مانند آن، بلکه می توانیم این کار را به عنوان انسان هایی که از سیاره مادری خود به سیاره دیگری می روند، انجام دهیم».
 

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه و 34 ثانیه
برق زمین فارغ التحصیل ناسا دسته : نجوم

قیمت (دلار)تفییرعنوان
0.41709525.49%Onomy Protocol
0.751167-0.001%XSGD
4.61-4.18%BarnBridge
0.180576-6.26%Carrieverse
3.26-1.18%FC Barcelona Fan Token


©2003-2024

0.11983 20.08 43