جنجال انتشار 3200 عکس از دوره قاجار ایران

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه و 19 ثانیه
جنجال انتشار 3200 عکس از دوره قاجار ایران تصاویر منتشر شده، شاهان قاجار و اطرافیان آنها را در دارالحکومه قاجار یا در وقت شکار و در سفر ها به تصویر کشیده اند. همچنین شیوه زیست ایرانی ها در دوره قاجار، مجازات ها، آثار و بنا های تاریخی با شرح عکس های قاجاری در این تصاویر که متعلق به ۷۶ آلبوم تصویری مجموعه ثبت جهانی شده کاخ گلستان تهران است، به رایگان در دسترس عموم قرار گرفته است.
اما آیا این تصاویر ارزش تجاری داشته اند؟ آیا فرد ناشناسی که به تصاویر آلبوم خانه کاخ گلستان تهران و احتمالا هارداکسترنال های این مجموعه تاریخی–فرهنگی دسترسی داشته، آنچنانکه نسخه های دیجیتال سازی شده این تصاویر را منتشر کرده است، با هدف تسهیل تحقیق های تاریخی هزاران عکس تاریخی را منتشر کرده است؟ اصلا ارزش تاریخی–فرهنگی تصاویری که به صورت فله ای در گوگل و شبکه های مجازی منتشر شده اند چیست، و آیا به معنای سرقت تصاویر اصلی در آلبوم های کاخ گلستان است؟
جنجال انتشار ۳۲۰۰ عکس از دوره قاجار ایران

واکنش کاخ گلستان

مجموعه تاریخی–فرهنگی کاخ گلستان تهران ساعاتی پس از انتشار تصاویر آلبوم های متعلق به آلبوم خانه کاخ گلستان تهران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: «شیء یا آلبومی از کاخ گلستان مفقود نشده و تنها بخش کوچکی از آلبوم عکس های تاریخی این کاخ موزه منتشر شده است.»
کاخ گلستان اعلام کرده است که «اخیرا بخش کوچکی از آلبوم عکس های تاریخی کاخ گلستان به صورت مجازی منتشر شده است که به «آلبوم های سایه» شهرت دارند. این آلبوم ها هم تصاویر اسکن شده از نسخه اصلی عکس ها هستند که با هدف خدمات دهی به پژوهشگران و دانشگاهیان تهیه شده است؛ بنابراین شیء یا آلبومی مفقود نشده و تنها نسخه دیجیتال آلبوم ها منتشر شده است.»
مجموعه تاریخی–فرهنگی گلستان درباره ارزش تاریخی ۳۲۰۰ عکس به ناگهان انتشار یافته کاخ گلستان در فضای مجازی اعلام کرد: «بعضی از این عکس ها بار ها با توجه به تقاضای پژوهشگران داخلی و حتی خارجی، در اختیار آنان قرار گرفته است و موضوع غیرقابل انتشار نبوده است.»
مطابق اعلام مجموعه تاریخی–فرهنگی کاخ گلستان تهران، «در راستای خدمت رسانی بهتر به جامعه دانشگاهی و پژوهشی و در راستای شعار سال جاری ایکوم که «موزه ها برای آموزش و تحقیق» است، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصمیم به انتشار عمومی «آلبوم های سایه» گرفته و مراحل دسته بندی عکس ها و تغییر نام پوشه ها هم در حال انجام است. انتشار شتابزده و غیرن هایی بخشی از این آرشیو عظیم هم در دست بررسی است.»
جنجال انتشار ۳۲۰۰ عکس از دوره قاجار ایران

تصاویر فله ای و خوشحالی کاربران شبکه های مجازی

عکس های فله ای انتشار یافته در فضای مجازی اگرچه موجی از شادی در بین برخی کاربران شبکه های مجازی ایجاد کرد و برداشت بخش زیادی از خوشحالان مجازی آن بود که انتشار این تصاویر کار پژوهشگران را آسان می کند و باید تمامی تصاویر آلبوم خانه کاخ گلستان زودتر از اینها در دسترس عموم قرار می گرفت، اما در گفتگو با برخی کارشناسان موزه داری به این نتیجه رسید که انتشار فله ای تصاویر «آلبوم های سایه» کاخ گلستان که با کیفیت بسیار پایین تر از کیفیت اصلی تصاویر، آن هم تنها با زیرنویس های تشریحی، نه تن ها کمک علمی به پژوهشگران نمی کند که ارزش تجاری و اقتصادی هم ندارد. 
وزارت میراث فرهنگی هم الان بررسی نحوه انتشار بدون مجوز این تصاویر را که بخش بسیار کوچکی از مجموعه آلبوم خانه کاخ گلستان تهران است، همچنین بررسی هویت فرد منتشرکننده آلبوم ها، را شروع کرده است.

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه و 19 ثانیه
دسته : تاریخ

قیمت (دلار)تفییرعنوان
0.41709525.49%Onomy Protocol
0.751167-0.001%XSGD
4.61-4.18%BarnBridge
0.180576-6.26%Carrieverse
3.26-1.18%FC Barcelona Fan Token


©2003-2024

0.13512 20.33 48