پنج لحظه از مناظره های تلویزیونی که سرنوشت ایران را تغییر دادند

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه و 4 ثانیه
پنج لحظه از مناظره های تلویزیونی که سرنوشت ایران را تغییر دادند برترین ها: خب ایام انتخابات فرا رسیده و به فراخور چنین ایامی، مناظرات تلویزیونی هم در راه است. بنا به اظهارات سازمان صداوسیما، مناظرات نامزدها از هفته آینده کلید می خورد و استودیوی مناظرات تلویزیونی باید برای ۶ نامزد انتخاباتی آماده شود. مشخص شده است پنج مناظره چهارساعته با حاضر شدن نامزدهای انتخاباتی در پیش داشته باشیم، یعنی مشخص شده است هر سه روز یک بار مناظره کاندیداهای انتخاباتی از رسانه ملی پخش شود. البته میزان و تعداد مناظرات در مقایسه با دوره های گذشته بیشترین تعداد مناظرات تلویزیونی را از آغاز پخش تصاویر تلویزیونی تا الان به خود اختصاص داده است.

مناظره های انتخاباتی همواره با لحظاتی خاص همراه بوده و انگار همان لحظات تعیین کننده بوده که سرنوشت پاستور را برای چهار سال رقم زده. در ادامه به سراغ بعضی از آن لحظات تاثیرگذار می رویم، احتمالا خودتان هم می دانید کدام ها هستند اما مرورشان خالی از لطف نیست. با ما همراه باشید.

سال 88 / بگم بگمِ جنجال برانگیز احمدی نژاد مقابل موسوی!

داغ ترین مناظره انتخاباتی سال 88 ساعت ۱۰:۳۰ چهارشنبه ۱۳ خرداد بین محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی به صورت زنده پخش شد که برمبنای آنچه دبیر وقت ستاد انتخابات صداوسیما اعلام کرد نزدیک به ۵۰ میلیون نفر در داخل ایران این مناظره تلویزیونی را دنبال کردند.
احمدی نژاد در این مناظره موسوی را به عنوان نماینده دولت هاشمی و خاتمی مورد انتقاد جدی قرار داد و برای نخستین بار روی آنتن زنده تلویزیون صراحتا نقدهایی را متوجه هاشمی رفسنجانی کرد و از فساد اقتصادی، ارتباطات پنهانی و موارد اینچنینی گفت که تا آن زمان در رسانه ملی معروف نشده بود. مناظره موسوی و احمدی نژاد یک اتفاق جنجال برانگیز دیگر هم داشت؛ علاوه بر افشاگری های احمدی نژاد از افرادی مثل ناطق نوری و هاشمی رفسنجانی، احمدی نژاد پرونده افشاگری علیه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد را روی میز گذاشت و با نشان دادن پرونده رهنورد مقابل دوربین، ادعاهایی در مورد مدرک تحصیلی او معروف کرد.

سال ۸۸ / اتهامات کم سابقه کروبی و احمدی نژاد علیه هم

بی شک سال ۸۸، جنجال برانگیز ترین سال تلویزیون در حداقل پنج دهه اخیر بود. مناظره های انتخاباتی ۸۸ انگار در دنیای دیگری دنبال می شد و دیالوگ ها به بی پرواترین شکل ممکن بر زیان کاندیداها جاری می شد. پس از ماجرای «بگم بگم» احمدی نژاد درر مناظره با موسوی، او این بار به سراغ کروبی رفت و از او توضیحاتی درباره کمک مالی شهرام جزایری و برخی مسائل دیگر داشت که با واکنش متقابل کروبی همراه شد.

سال ۹۲ / کلید پیروزی روحانی با رمز «گازنبری»

مناظرات انتخاباتی سال ۹۲ با حاضر شدن همه نامزدهای انتخاباتی برگزار شد. برمبنای تصمیم گیری کمیسیون تبلیغات انتخاباتی مشخص شده شد ۳ مناظره ۲۱۰ دقیقه ای با حاضر شدن همه نامزدهای انتخاباتی، در روزهای ۱۰، ۱۵ و ۱۷ خرداد ماه به صورت زنده از شبکه یک و راس ساعت ۱۶ برگزار شود. 
اما ماجرا جایی آغاز شد که قالیباف از اتفاقات کوی دانشگاه گفت و توضیح داد وقتی قرار بود مجوز برای اجتماع دانشجویان تحکیم برای سالگرد کوی دانشگاه صادر شود، روحانی که آن زمان دبیر شورای عالی امنیت ملی بود تمایل چندانی به صدور مجوز نداشته است. روحانی هم در پاسخ به این موضوع اشاره کرد:«شما می گفتید دانشجوها بیایند و ما برنامه داریم که گازانبری کار را تمام کنیم.» شاید همین یک جمله سرنوشت انتخابات 92 را تغییر داد.

سال ۹۲/ انتقادات تند علی اکبر ولایتی از سعید جلیلی

مناظره سال ۹۲ اما چند دقیقه مهم دیگر هم داشت. علی اکبر ولایتی در مناظره سوم با موضوع سیاست ضمن اعلام جزئیات کارشکنی در توافق هسته ای اش با نیکلا سارکوزی رئیس جمهور وقت فرانسه، از شیوه فعلی مدیریت پرونده هسته ای ایران و فعالیت های سعید جلیلی در مقام دبیر شورای عالی امنیت ملی انتقاد کرد و و از یک ماجرای مهم پرده برداشت.

سال ۹۶ / چهار دقیقه طوفانی روحانی مقابل قالیباف

خب قالیباف برای جبران شکست ۹۲ در واپسین مناظره تلویزیونی سراغ املاک حسن روحانی رفت تا شاید بتواند سبد رای رئیس دولت یازدهم را خالی کند. اما ضربه آخر برای لحظه آخر کنار گذاشته شده بود.
حسن روحانی چهار دقیقه طوفانی داشت. آنچان پرجاذبه و دقیق  بود که محمد باقر قالیباف مات و مبهوت به دوربین نگاه می کرد. برای همین هم بود که اهل سیاست نگاه قالیباف در آن لحظات آخر مناظره روز جمعه را دقیقا شبیه نگاه او در مناظره طوفانی سال ۹۲ می دانند. او شکست خود در مناظره را دقیقا جایی حس کرد که روحانی اظهارات جنجال برانگیز در نقد او بیان کرد.

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه و 4 ثانیه
انتخابات رسانه ملی ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دسته : سیاست

قیمت (دلار)تفییرعنوان
0.41709525.49%Onomy Protocol
0.751167-0.001%XSGD
4.61-4.18%BarnBridge
0.180576-6.26%Carrieverse
3.26-1.18%FC Barcelona Fan Token


©2003-2024

0.16409 20.34 48