خواب رفتن رسانه ملی به نفع شبکه خانگی تمام شده است!

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه و 38 ثانیه
سیاست روز نوشت: در ابتدای ظهور این پلتفرم ها خبری از تولید نبود و مدیران این شبکه ها برای دیده شدن، فقط به انتشار و بازنشر آثار سینمایی و سریال های قدیمیِ صداوسیما و البته خارجی بسنده می کردند. پس از مدتی مدیرانِ این پلتفرم ها با شعارِ « دائما یکسان نباشد حال دوران غم مخور» و تلاشی مضاعف، سعی کردند علاوه بر پخش محتواهای بازنشری اقدام به تولید آثار اختصاصی کنند و علاوه بر کسب درآمد، برای رقبای خود در این مدیوم خط و نشان بکشند.
الحق که موفق بودند، با مدیریتی مثال زدنی و پشتکاری عجیب و با ارتباطاتی زیرپوستی کار را به جایی رساندند که فعلاً پلتفرم های نمایش خانگی علاوه بر اینکه برای یکدیگر خط و نشان می کشند و رقیب هم محسوب می شوند با اختلاف زیاد، چندین سال است که صداوسیما را پشت سر گذاشته اند و در صدر جدولِ آثار پر مخاطب جولان می دهند. آثار تولیدی صداوسیما افت محسوسی داشته و در کش و قوس های سال 1400 تا به امروز، با طرد شدن بسیاری از تهیه کنندگان و کارگردانان و مجریان و حتی بازیگران معروف از این سازمان، روندِ رو به افولی را در پیش گرفت و همین مساله باعث شد که پلتفرم هایی همچون فیلیمو، فیلمنت و نماوا به راحتی گوی سبقت را از رسانه ملی بربایند و حتی به حد و اندازه ای برسند که دیگر سازمان را در قامت یک رقیب، قبول نداشته باشند. البته شاید رسانه ملی در برخی مسائل حق داشت که دست به حذف برخی بزند اما ادامه آن توجیه پذیر نبود.
این روزها «جوکر2» به تهیه کنندگی و کارگردانی و اجرای احسان علیخانی از پلتفرم فیلیمو در حال پخش است. رئالیتی شویی که در فصل اول مورد استقبال پرشور مخاطبان قرار گرفت و عوامل را مجاب کرد که هرچه زودتر دست به کار شوند و فصل دوم آن را برای مخاطبان تهیه و تولید کنند و به انتشار برسانند.
رئالیتی شویی که به کارگردانی احسان علیخانی به راحتی توانست جای خود را در بین مردم باز کند و سهم فراوانی از محتواهای وایرال شده در فضای مجازی را به خود اختصاص دهد.
این نخستین بار نیست و قطعاً آخرین بار هم نخواهد بود که سازمان صداوسیما با از دست دادن سرمایه هایی که خود آن ها را پرورش داده، باعث می شود که رسانه ملی با قحطی بزرگ آثار خوب و درست و حسابی مواجه شود.
احسان علیخانی که تا همین چند سال پیش تولیدات پر بازدیدی همچون ماه عسل و عصر جدید را در چندین فصل متوالی برای سازمان صداوسیما تهیه و اجرا می کرد الان به نیرویی برای رقبای سرسخت سازمان تبدیل شده که به راحتی می تواند تنها با انتشار یک قسمت از فصل دوم جوکر، چنان شور و هیجانی در بین مردم ایجاد کند که آنها را در انتظار قسمت دوم باقی بگذارد.
احسان علیخانی برنامه سازی را به خوبی از سازمان یاد گرفته و به خوبی ذائقه مخاطب را می شناسد. همان گونه که رامبد جوان با ساخت چندین فصل از خندوانه به تنهایی توانسته بود آمار دیدن تلویزیون را بالا نگه دارد، احسان علیخانی هم می توانست با ادامه ساخت عصر جدید علاوه بر معرفی استعدادهای نابی همچون عرفان طهماسبی که اخیراً مجوز نخستین کنسرت خود را از وزارت ارشاد دریافت کرده، مخاطب را مجاب به دیدن برنامه های اختصاصی تلویزیون ملی کند.
علاوه بر علیخانی و جوان، مهران مدیری هم از آن دست استعدادهایی بود که صداوسیمای کنونی او را کنار گذاشت. مهران مدیری که یکی از پرکارترین طنازهای صداوسیما در دو دهه اخیر به حساب می آید حتی با برنامه تالک شو دورهمی هم توانسته بود بسیاری از مخاطبان تلویزیون را سر پا نگه دارد ولی صد حسرت که مهران مدیری هم با سوء رفتارهای خود و مدیریت مدیران صدا و سیما، به پلتفرم های نمایش خانگی کوچ و الان از قاب پلتفرمها و برای آنها مخاطب جذب می کند.
رئالیتی شوی اسکار که چند هفته ای به کارگردانی و اجرای مهران مدیری و با پخش از پلتفرم فیلیمو مهمان خانه های مردم بود یکی از کارهای پرطرفدار و پرمخاطب مدیری در رزومه وی به حساب می آید.
مدیران فعلی سازمان صداوسیما با از دست دادن چنین ظرفیتی به راحتی آن را تقدیم پلتفرم ها کردند تا بیش از پیش ریزش مخاطب را احساس کنند.
با گواهی آماری که خود سازمان صداوسیما منتشر کرده، رسانه ملی در چند سال اخیر به جز یکی دو مورد خاص نتوانسته با آثار خود مخاطب را راضی نگه دارد. ساخت سریال های تاریخی با هزینه بالا، کُمدی های دست چندمی که حتی از بدترین اثر مهران مدیری هم چندین رتبه پایین ترند تنها هزینه روی دست مدیران بالادستی گذاشته و نتوانسته حتی ذره ای به مخاطبان رو به افول این سازمان کمکی بکند.
داستانِ سازمان ها متاسفانه در اکثر دولت های پیشین همین بوده و هست. حیف و میل بیت المال بدون خروجیِ درست و نارضایتی مردم، به رویه ای ثابت و روتین تبدیل شده و جالب ماجرا اینجاست که هیچکس عزمی برای خروج از این بحران های خود ساخته ندارد.
رسانه ملی برای فرار از معضلی که امروز به بحران تبدیل شده نیاز به تعدیل برخی عقاید کهنه و انقضا گذشته دارد. با تعدیل برخی تفکراتی که به فرار برخی چهره های مخاطب پسند منجر شده می توان به آینده امیدوار بود که مجدد مردم حتی با وجود پلتفرم های نمایش خانگی به علت کیفیت بالای تولیدات صداوسیما، با قاب تلویزیون آشتی کنند.
 

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه و 38 ثانیه
دسته : سینما و تلویزیون

قیمت (دلار)تفییرعنوان
0.41709525.49%Onomy Protocol
0.751167-0.001%XSGD
4.61-4.18%BarnBridge
0.180576-6.26%Carrieverse
3.26-1.18%FC Barcelona Fan Token


©2003-2024

0.1293 20.33 48